Víte, jak správně třídit odpad?
Třídění odpadů je vlastně docela jednoduché a 73 % obyvatel ČR také proto své odpady již aktivně třídí.
Nastanou ale jistě chvíle, kdy si možná nejste jistí, jak s konkrétním druhem odpadu naložit.
Třídění odpadů je vlastně docela jednoduché a 73 % obyvatel ČR také proto své odpady již aktivně třídí.
Nastanou ale jistě chvíle, kdy si možná nejste jistí, jak s konkrétním druhem odpadu naložit.
Sebraný papír z kontejneru slouží jako surovina pro další výrobu. Sběrový papír se při výrobě papíru běžně používá už desítky let. Prakticky v každém papíru, který dnes používáme, je nějaký podíl recyklované suroviny. Je logické, že chceme-li vyrobit kvalitní výrobky, musíme mít také kvalitní surovinu.
Kontejner s papírem se vyprázdní do svozového vozu. Naplněný svozový vůz pak míří na dotřiďovací linku. Tam se papír vyklopí na běžící pás a pracovníci ho ručně dotřiďují: vybírají případné nečistoty a rozdělují sebraný papír na jednotlivé druhy (noviny, časopisy, kartony, atd.). Každý z nich se zpracovává na jiné výrobky.
Vytříděný plast putuje ze žlutých kontejnerů na třídící linku, kde se ručně třídí podle jednotlivých druhů. V kontejnerech je pestrá směs různých druhů plastů, z nichž každý má trochu jiné složení, vlastnosti i použití. Čím lepší dotřídění, tím větší je naděje, že se jednotlivé druhy podaří recyklovat na nové výrobky. Způsob dotřídění odpadu se může na jednotlivých třídících linkách lišit.
Z dotříděných plastů recyklací vznikají další užitečné produkty, jako např. dlažba, zahradní nábytek nebo protihlukové stěny u dálnic. Rozemleté PET jsou přeměňovány na vlákna, ze kterých se pak vyrábějí koberce, textilie nebo teplé výplně spacáků a zimních bund. Takto dostává odpad druhou šanci. Na území České republiky aktuálně působí desítky zpracovatelů druhotných plastů.
Sklo se na rozdíl od jiných složek dotřiďuje ručně pouze v první fázi a v dalších krocích se využívají stroje. Důvodem je potřeba zajištění vysoké čistoty suroviny. Velmi často se využívají poloautomatické linky, kde se skla téměř nemusí dotknout lidská ruka. Pro dotřídění je výhodné, když je sklo co nejméně rozbité. Na lince se z něj odstraňují hlavně nevhodné věci, které se do něj omylem dostaly – kameny, porcelán, kovové a plastové uzávěry a podobně.
Moderní dotřiďovací linky dokážou vytřídit nečistoty od skleněných střepů a roztřídit sklo podle barev. Barvu rozpozná laserové čidlo a přesně mířený paprsek vzduchu pak příměs “odfoukne” pryč. Jednodušší a méně nákladné je však rovnou třídit sklo do zeleného a bílého kontejneru. Proto se takový sběr podporuje i v obcích ČR.
Sklo lze recyklovat stále znova, jeho kvalita se recyklací nemění. Proto se většina skla vytříděného z komunálního odpadu vrací do skláren, kde se přidává do sklářského kmene.
Kovy bývají často dotříďovány pomocí separátorů kovů (velké magnety), kterou jsou k dispozici ve spalovnách, kompostárnách či na dotřiďovacích linkách.
Recyklačních závodů na nápojové kartony u nás existují jen dva typy. Tím nejběžnějším je papírna. Nápojové kartony jsou ze tří čtvrtin tvořeny velmi kvalitním papírem, zpracovávají se v nich tedy stejně jako běžný sběrový papír. Jiná možnost zpracování je, že se z celých nápojových kartonů vyrábějí stavební desky.
Při využití papírové části se rozvlákněním oddělí papírenská vlákna od ostatních složek. Dále se vlákna zpracují na výrobu nového papíru. Zbylé plasty a hliník se mohou využít na výrobu dalších věcí, nebo se využije v nich obsažená energii jako alternativní palivo. Druhou možností využití nápojových kartonů je výroba na speciální stavební desky. Nápojové kartony se rozemelou na malé kousky, rozprostřou se na vyhřívanou plochu stroje a slisují se. Taková deska se lisuje několik minut při teplotě přes 200°C. Při této teplotě se polyethylen obsažený v nápojových kartonech roztaví a slepí všechny kousky k sobě. Když potom celá deska vystydne, používá se jako materiál pro výstavbu domů a bytů, má podobné uplatnění jako sádrokarton. Z některých desek se dají stavět i celé domy.
Ke sběru bioodpadu se nejčastěji využívají hnědé odvětrávané popelnice nebo mobilní sběry, případně je možné jej odkládat na sběrném dvoře. Bioodpady je také možné jako jediné legálně využít na zahradách v zahradních kompostérech nebo komunitních a obecních kompostárnách.
Svozový vůz odveze textil do třídírny, kde se dále dotřiďuje na několik různých kategorií dle materiálu, a vyřazují se nenositelné a nepoužitelné kusy textilu. Oblečení, které je ještě možné nosit se znovu pošle do oběhu prostřednictvím bazarů nebo charit, nepoužitelný textil se mechanicky downcykluje nebo likviduje.
Vytříděný olej z černých nádob je svážen do továrny, kde je nejprve přeceděn a pak poslán na čistící linku. Tam se čistí ve třech fázích, aby se z něj odstranily nečistoty a zbytková voda. Takto vyčištěný olej se stává hodnotnou surovinou pro výrobu biopaliv do letadel a automobilů. PET lahve, do kterých do olej ukládán, se vyčistí a také recyklují.
Tyto odpady, nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Proto musí být využity, či odstraněny ve speciálních zařízeních. Tyto odpady nepatří do běžné popelnice na směsný odpad.
Ze sběrných míst jsou vysloužilé elektrospotřebiče odvezeny do zpracovatelských zařízení, kde jsou přístroje nejprve rozebrány na jednotlivé komponenty, ze kterých jsou odstraněny součásti obsahující nebezpečné látky (např. kondenzátory, baterie, atd.). Následně se součásti bez nebezpečných látek drtí a třídí podle druhu materiálu pro recyklaci. Recyklovatelné materiály jsou použity pro výrobu nových produktů, kde nahrazují primární suroviny.
Tento odpad můžete odvézt na sběrné dvory, které jsou umístěny v ulici Lipovská nebo Otakara Březiny. V případě, že v určitém časovém úseku produkujeme těchto odpadů velké množství – provádíme např. rekonstrukci domu, tak si objednejte a zaplaťte přistavení velkoobjemového kontejneru u specializované firmy.